Склеротерапия и разширени вени

ИНФОРМАЦИЯ ЗА СКЛЕРОТЕРАПИЯ ПОД УЛТРАЗВУКОВ КОНТРОЛ

Терминът разширени вени или варикоза (на латински: varicose – разширение) е заболяване, обозначаващо състояние на разширение, увиване и удължаване на вените.

Варикозната болест, някога смятана за проблем на по-възрастните, напоследък все по-често засяга и млади хора. В момента мъже и жени дори на 20 – 25 години са податливи на това заболяване. Причините са най-различни, като липса на физически упражнения, наднормено тегло, тютюнопушене, наследствено предразположение, травма на крака, слабост на съединителната тъкан и увреждания на венозната система. Бременността също е фактор за поява на разширени вени поради хормоналните промени, които настъпват през този период, повишаването на обема на циркулиращата кръв в съдовете и постепенното увеличаване на размерите на плода и на налягането в областта на съдовете на долните крайници. Прекомерната консумация на сол също може да увеличи общото количество кръв в организма, поради задръжката на вода.
Въпреки че варикозата може да се появи навсякъде във венозната система, включително и в долната част на езофага, аноректалната област и сперматиковата връв, най-честата поява е в долните крайници и то в подколенния сегмент на голямата повърхностна вена.

В изправено положение кръвта от краката трябва да се придвижи обратно към сърцето, преодолявайки земното притегляне. Това става с помощта на физическо движение, при което мускулите на долните крайници се съкращават и действат като помпа, подпомагайки оттичането на кръвта през вените към сърцето. Деликатните клапи във венозната система прекъсват колоната на кръвта, движеща се от глезените към атриума, като възпрепятстват връщането на кръвта надолу към глезените. Ако работата на човек предполага стоене на едно място, особено прав, кръвта в долните му крайници започва да се застоява и около венозните клапи започват да се образуват кръвни микро-съсиреци, които с времето нарастват. Това от своя страна води до стесняване на отвора при венозните клапи и съответно до увеличаване на налягането в кръвоносните съдове под тях. В резултат клапите се затлачват, а вените се разширяват. Венозната кръв се застоява в долните крайници и предизвиква тежест, болки, парене, нощни крампи и подуване на подбедриците. Постоянният оток на подкожието води до нарушаване на храненето на кожата с последващо развитие на кожно възпаление или образуване на трудно зарастващи рани.


⟹⟸
⟹⟸


Хроничната венозна болест (ХВБ) започва в сравнително ранна възраст. Засяга около 50% от населението, като се среща по-често сред женския пол. За съжаление заболяването често остава недиагностицирано и нелекувано, което води до сериозни последици.

Какво представлява заболяването?

Вените са съдовете, по които кръвта се движи към сърцето. За разлика от артериите, венозните стени нямат собствени мускулни влакна. Еднопосочното движение на кръвта в тях се дължи на венозните клапи и на съкращението на околните мускули. Следователно, когато ходим и мускулите ни се съкращават, те подпомагат придвижването на кръвта по вените.
Когато продължително време стоим, кръвта забавя движението си и се задържа в най-ниско разположените части на тялото. В дългосрочен план повишеното налягане води до отпускане на венозните стени, а венозните клапи, които се грижат кръвта да се движи само към сърцето, вече не работят правилно.
Вследствие на увреждане на венозните клапи, част от изпомпаната кръв се връща обратно в долните крайници, развива се венозна хипертония и се стига до разширяването на вените.
В този стадий все още не се забелязват трайно разширени венозни съдове, поради което рядко се обръща внимание на ранните симптоми, които са:

- лесна уморяемост
- тежест
- болка
- зачервяване
- чувство на затопляне
- мравучкане
- схващане през нощта
- подути глезени в края на деня

Какво се случва с течение на годините?

Венозните стени се отпускат под натиска на все по-голямото количество кръв и течността започва да преминава от вените към тъканите, вместо обратно. Краката се подуват и започват да болят.
Поради забавения кръвоток, във вените се задържат голямо количество отпадни продукти и формени елементи на кръвта (еритроцити, левкоцити, тромбоцити). Те благоприятстват развитието на възпалителни процеси, водещи до структурни и функционални изменения на вените.
Появяват се външни изменения на съдовете под формата на „звездички” и разширени вени. Кожата в областта на глезените става суха и чувствителна към травми.
Хроничната венозна болест (ХВБ) не трябва да се пренебрегва, рано или късно тя води до проблеми, които не са само от естетичен характер - флебит, тромбоза, екземи и язви.
Интензивното и ранно лечение на хроничната венозна болест може да предотврати прогресията й към по-тежките стадии (язви на долните крайници), осигурявайки по-добри медицински грижи за пациентите.

Причини

Първичните симптоми на хроничната венозна болест се появяват вследствие професионално увреждане, наследствена предразположеност, термични въздействия, фактори на външната среда, травми, бременност.
За хроничната венозна болест допринасят наднорменото тегло, тежката физическа работа, продължителното стоене на крак, професионални натоварвания, заседнал живот, дълго седене зад волана.

Опасна ли е хроничната венозна болест?

Последствията от хроничната венозна болест са остър флебит, кръвотечение от варикозните възли и трофични изменения на кожата (екземи, язви).
Най-сериозното усложнение е образуването на тромби в разширените вени. Те причиняват тежко разстройство на функцията на засегнатия крайник. Състоянието може да се усложни с развитието на венозна гангрена или хеморагична некроза в острата фаза, което може да доведе до загуба на крайника.
Ако тромбът се откъсне, той най-често попада в белите дробове и води до остро животозастрашаващо състояние - белодробната тромбемболия.

Кой е застрашен?

Рискови фактори:
- затлъстяване
- напреднала възраст
- нередовна двигателна активност
- наследственост
- загуба на тонус на тъканите и изтъняване на венозните стени
- злоупотреба с алкохол
- храна, бедна на фибри
- прием на контрацептиви или хормонозаместителна терапия
- бременност

С повишен риск от развитие на хронична венозна болест са хирурзи, учители, фризьори, готвачи, касиери, компютърни специалисти, счетоводители, шофьори и всички, които стоят дълго в едно и също положение по време на работа.

Първите признаци
Краката бързо се уморяват, с наближаване на вечерта ходилата отичат. Появява се чувство на тежест и скованост в мускулите на прасците.

Чести симптоми са: 

- болка
- тежест
- подуване
- зачервяване
- чувство на затопляне
- мравучкане
- нощни крампи
- намалена чувствителност на крака

Появяват се умерено разширени вени, които се виждат под кожата. При натискане или повдигане на крака, вените намаляват обема си или изчезват.

Методи на лечение
Интензивното и ранно лечение на хроничната венозна болест може да предотврати прогресията й към по-тежките стадии (язви на долните крайници). Това изисква навременна диагноза при пациенти с първи симптоми.
Затова още при поява на първите симптоми, потърсете вашия личен лекар.
За да запазите нормално състоянието на вените си, правете упражнения за подобряване на венозната циркулация.
Ограничете обстоятелствата, които могат да доведат до развитие на болестта, като извървите с малки крачки десетте стъпки към здравите крака.

Консервативни и оперативен методи на лечение
Компресионни (еластични) чорапи – най-безопасният метод. Тези чорапи оказват 3 вида компресия в зависимост от степента на засягане на кръвоносните съдове.

Оперативен метод, при който хирургично се отстранява поразеният участък от вената.

Лазертерапия. Съвременните лазерни техно­логии предлагат принципно нов подход на базата на селективната фототермолиза: светлината се поглъща избирателно от кръвта на обработвания кръвоносен съд, като локално се повишава тем­пературата му над точката на коагулация.

Склетотерапия

Склеротерапията под ултразвуков контрол е новаторски метод за лечение на разширени вени.
Склеротерапията под ултразвуков контрол е ефикасен, безопасен метод за лечение на разширени вени. Това е алтернатива на операцията - пациенти, които не са подходящи за хирургична интервенция или се страхуват от нея, могат да се възползват от този щадящ начин на лечение.
Новаторският метод на лечение се извършва от лекар-специалист по кръвоносна система. Прилага се чрез инжектиране на разпенено вещество. Венъж влязло в контакт със стените на кръвоносните съдове веществото предизвиква мигновена реакция на стесняване. Процесът предизвиква прилепване на стените на вената и абсорбиране на веществото от тялото. Интервенцията се осъществява под лекарско наблюдение, чрез ултразвуков апарат от най-ново поколение, позволяващ да се определи с точност мястото на болната вътрешна вена, невидима с просто око. В продължение на цялата манипулация не се засягат други кръвоносни съдове или съседни тъкани. В следствие на интервенцията кръвотокът от нефункциониращите вени на краката се насочва към функциониращите вени и така се намалява налягането в тъканите на крака.
Преди лечението се назначават съответни изследвания и консултации със специалист.
Този метод е подходящ за големи разширени вени, които доскоро се лекуваха само с оперативна намеса. При този метод на пациента не му се налага болничен престой и той може веднага да се завърне към ежедневните си ангажименти и работа. Друго голямо предимство е, че не се налага използването на анестезия и не остават белези или други неестетични последици, както е при оперативното лечение.
Предимствата на метода са безспорни, а успеваемостта е над 95%.
Манипулацията е безболезнена и кратка - след 5-минутен преглед и още по-кратка инжекция, пациентът поема към всекидневните си ангажименти. Напълно лечими са дори изключително тежки форми на болестта, които при останалите познати методи най-често се определят като безнадеждни и се предписват палеативни средства като обезболяващи или мазила.
Манипулацията се утвърждава като най-успешната, иновативна и безболезнена и единствена предлага решение при всички проявления на заболяването.
С този метод могат да се лекуват ефикасно всички видове болни вени по начин, който не е използван досега.
Този метод е много подходящ за лечението, както на малки и средни вени, така и на големи разширени вени без оперативна намеса. С помощта на ултразвуковия апарат се установява проблемната вена, която не се вижда на повърхността на крака, което е голямата разлика със склеротерапията на повърхностни вени, която се практикува от много лекари, които инжектират склерозиращо вещество във видимата вена, а не във вената, която е скрита, но която всъщност предизвиква проблема. Цялата процедура е секунди, няма упойка, повечето от пациентите не усещат нищо и реално могат да поемат ежедневните си ангажименти веднага след инжекцията.
Друго важно предимство на този метод е, че той не е свързан и не е противопоказен при съпътстващи заболявания като диабет или сериозни сърдечни проблеми, при които оперативната намеса е доста рискована и дори често изключена.
При този метод се използва ултразвук, който се насочва директно към болното място. Това е причината, след извършване на процедурата, да няма почти никакви рецидиви. Те могат да са около 3-5%, което в сферата на медицината се равнява почти на нула.
Това е най-малко рисковият метод. Бърз, лесен и щадящ пациента.
Като големи предимства на склерозирането на вени под ултразвуков контрол се считат:

- Без прием в болница
- Без упойка
- Без болка
- Без операция
- Без белези и шевове
Доказателство за ефикасността на склеротерапията под ултразвуков контрол е, че това е най-широко разпространеният метод за лечение на разширени вени в страните с най-напреднала медицина като Израел, САЩ, Канада и други.

Етапите, през които преминава лечението

На първо място се провежда консултация и преглед с ехо-доплер, с цел диагностика на проблема. След прегледа се пристъпва към лечение, което включва от едно до няколко убождания на проблемната вена/и. След два, три или четири месеца се назначава дата за контролен преглед, който цели да се проследи процеса на лечение и възстановяване.
Много често една процедура е достатъчна за цялостното излекуване. Възможно е да се наложи и втора, много рядко трета манипулация, и то ако проблемът не е бил лекуван с години и е твърде напреднал.







Няма коментари:

Публикуване на коментар